O to zapytaliśmy Dorotę Zawadzką – Supernianię – która swoimi poradami, pomogła wielu rodzinom w całej Polsce.
Do wyjazdu warto dobrze się przygotować. I mówię tu zarówno o wyposażeniu się w „pomoce naukowe czy rozrywkowe” niezbędne wszystkim członkom rodziny, jak i o nastawieniu psychicznym. Pakujemy więc nieprzeczytane wcześniej książki, lub te ukochane, do powtórnej lektury, gry planszowe, zabawki i książeczki dla dziecka, coś „wyjątkowego” – najlepiej nowego do zabawy – na niepogodę. Przeglądamy ofertę hotelu proponowaną czas naszego pobytu i ustalamy „plan działania’. Omawiamy zasady wspólnego, urlopowego funkcjonowania, mniej więcej planujemy co i kiedy. Oczywiście zakładamy margines bezpieczeństwa i różne warianty. To bardzo ważne.
Po drugie szykujemy się mentalnie na „nicnierobienie”, na zwolnienie obrotów, na uśmiech i luz. Może to wydawać się dziwaczne, ale wielu ludzi kompletnie nie potrafi wypoczywać. Wspólny wyjazd, wspólny czas powinien być przecież miły i udany dla wszystkich, a często tak nie jest. Dłuższe spanie, rodzinne spacery, głośne czytanie, codzienna bliskość. Okazuje się, że tego także musimy się uczyć.
Dlaczego wspólne wyjazdy to dobry moment do zacieśnienia więzi rodzinnych?
Na wspólnych wyjazdach zderzamy się niejako z problemami i sytuacjami często niedostępnymi na co dzień. Jedna niewielka rodzinna przestrzeń pokoju hotelowego, mało intymności podczas posiłków, mało zindywidualizowana kuchnia, niekiedy poczucie bycia obserwowanym i ocenianym przez innych. To potrafi być stresujące, ale jest jedna świetna metoda by tego strasu się pozbyć. Uśmiech. Po prostu. Uśmiech do siebie wzajemnie w rodzinie ale i do innych. I właśnie ten uśmiech może być początkiem przypomnienia sobie o rodzinnych więziach. Na co dzień nie zawsze mamy czas by zwrócić uwagę na swoje wzajemne potrzeby, ciągle gdzieś biegniemy i ciągle brakuje czasu. Na urlopie czas jest. Wydaje się, że jest go aż nadto. Trzeba go więc dobrze wykorzystać, choćby po to by się poznać. Na nowo lub po raz pierwszy. Tak też bywa. Wspólny wyjazd to może być dobra zmiana dla wszystkich. Poświęcony sobie czas i uwaga. Rozmowa i właśnie ciepło i uśmiech. Wszak na urlopie nic nie musimy. Poza relaksem i wypoczynkiem.
Coraz popularniejsze są wyjazdy do miejsc, które oferują kompleksową ofertę dla dzieci i rodzin. Animacje, warsztaty oraz szerokie zaplecze logistyczne. Na co zwrócić uwagę wybierając takie miejsce?
Rzeczywiście oferty hotelowych wypoczynków to skarbnica pomysłów i atrakcji. Najczęściej świetnie przygotowane, organizowane i prowadzone przez kompetentną kadrę mogą być pomocą w atrakcyjnym spędzaniu czasu. Przestrzegam jednak przed tym, aby te wszystkie atrakcje traktować jako alibi. To nie są atrakcje „zamiast” czasu z rodzicami, ale uzupełniające ten czas. Nie chciałabym, by na wspólnym urlopie dzieci zajmowały się sobą a dorośli sobą . Oczywiście takie chwile są także potrzebne, ale to tylko składowa na nie całość. Na co więc warto zwrócić uwagę. Na to czy są zajęcia i dla małych i dla większych dzieci. Czy to tylko opieka, czy także aktywne animacje (warsztaty, art, zajęcia edukacyjne, muzyczne). Sprawdziłabym, czy są na przykład zajęcia wspólne dla rodzin, angażujące wszystkich w zabawę z dzieckiem. Obejrzałabym przed wyjazdem jak wygląda oferta klubiku dziecięcego, jakie są zabawki, książki, planszówki. Upewniłabym się, że poza stacjonarną ofertą są też organizowane zajęcia w terenie.
W ciągu roku prowadzi Pani cykl spotkań z rodzicami, na których każda Mama i Tata może zapytać o najbardziej nurtujące ich rzeczy związane z wychowaniem dzieci. Gdzie w najbliższym czasie będzie można Panią spotkać?
W tracie ferii zimowych czyli między 15 stycznia a 18 lutego będę prowadziła zajęcia i warsztaty w trzech fantastycznych lokalizacjach. Są to Hotele Nadmorskie, a więc Lidia w Darłowie, Unitral w Mielnie i Senator w Dźwirzynie.
Mam nadzieję, że przygotowana oferta zaspokoi potrzeby zarówno dzieci jak i rodziców. Hotele Nadmorskie mają wysoko wykwalifikowaną kadrę, z która będę miała przyjemność współpracować i wiemy, że zrobimy wszystko, by zarówno dzieci jak i rodzice mogli dobrze się bawić, odpocząć ale i dowiedzieć i nauczyć się czegoś nowego.
5 porad na udany wspólny wyjazd:
1. Dobrze wybierz ofertę
2. Wyluzuj i uśmiechaj się dużo
3. Schowaj służbowy telefon a wyjmij kredki i książki
4. Rozmawiaj z rodziną i słuchaj uważnie innych
5. Leniuchujcie razem