Oczyszczanie ma na celu przygotowanie skóry do dalszych etapów zabiegu pielęgnacyjnego, zwiększenie chłonności skóry na substancje aktywne i pobudzenie procesów regeneracyjnych. Metodę oczyszczania dobiera się w zależności od stanu skóry, celu wykonywania zabiegu, pory roku i ewentualnie innych czynników zależnych od otoczenia mających wpływ na stan skóry. W trakcie oczyszczania z powierzchni skóry usuwane są resztki wydzielin gruczołów skórnych (łój, pot), zrogowaciałe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia w postaci brudu, pyłu, mikroorganizmów, resztek makijażu i innych kosmetyków.
Mikrodermabrazja diamentowa to popularna metoda złuszczania naskórka, polegająca na mechanicznym ścieraniu jego warstwy rogowej za pomocą różnej wielkości głowic, które są pokryte drobnymi ziarnami diamentu napędzanymi podciśnieniem, wydobywającym się ze specjalnej pompy zasysającej. Dzięki łagodnemu usuwaniu górnych warstw naskórka, w jego najgłębiej położonej warstwie, dochodzi do tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek, które zastępują komórki uszkodzone.
Mikrodermabrazję wykonuje się wyłącznie jesienią i zimą.
Wskazania
Mikrodermabrazja diamentowa wykorzystywana jest w celu redukcji wszelkich przebarwień, blizn, rozstępów oraz zmarszczek znajdujących się wokół oczu oraz ust. Zabieg ten znalazł także szerokie zastosowanie w poprawie wyglądu skóry w przypadku trądziku pospolitego, zmniejszenia łojotoku, a także w usuwaniu szorstkiego, zrogowaciałego naskórka. Mikrodermabrazja diamentowa poleca jest również osobom posiadającym rozszerzone pory skórne, zaskórniki oraz suchą i wiotką skórę. Zabieg wykazuje ponadto korzystne działanie w ramach powstrzymywania procesu starzenia się skóry.
Przeciwwskazania
Nie poleca się mikrodermabrazji przy chorobach ropnych (np. liszajec zakaźny, ropne wykwity skórne również w trądziku) i wirusowych zakażeniach skóry (wyprysk herpetyczny, brodawki). Przeciwwskazaniem jest aktywnie trwający trądzik różowaty, toczeń, łuszczyca, nowotwory skóry, znamiona oraz choroby naczyniowe (szczególnie naczyniaki). W przypadku uszkodzeń skóry i zranień należy zabieg odłożyć do momentu wyleczenia. Bardzo ostrożnie postępuje się u osób o kruchych naczyniach włosowatych.
Efekty po zabiegu
Po wykonanym zabiegu mikrodermabrazji diamentowej skóra staje się gładka i przyjemna w dotyku, następuje eliminacja nadmiernego rogowacenia oraz suchości skóry. Zabieg powoduje zmniejszenie drobnych zmarszczek oraz redukcję zaskórników. Następuje wzmocnienie zdolności obronnych skóry oraz stymulacja mikrokrążenia, przyczyniająca się do lepszego odżywienia komórek skóry.
Działania uboczne mikrodermabrazji są rzadkie i przemijające. Najczęściej spotyka się zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, nadwrażliwość na bodźce (w tym światło słoneczne), przebarwienia. Niekiedy, szczególnie u pacjentów z ciemniejszą skórą po zabiegu mogą wystąpić trwałe odbarwienia skóry lub plamy.