W dobie postępu medycyny rola fizjoterapeuty wykorzystującego współczesne metody terapeutyczne nabrała kluczowego znaczenia w terapii problemów bólowych kręgosłupa. Artykuł ten ma na celu przybliżenie metody McKenziego, która jest rzetelnie poparta badaniami naukowymi, coraz bardziej popularna i uznawana przez lekarzy i fizjoterapeutów pracujących z pacjentami z problemami kręgosłupowymi.
Twórca metody Robin McKenzie, nowozelandzki fizjoterapeuta zauważył w swoim gabinecie, że całkowicie przypadkowo przyjęta „dziwna” pozycja pacjenta z długoletnim bólem kręgosłupa sprawiła, iż odczuł on zbawienną ulgę w bólu. Na podstawie tego doświadczenia doszedł do wniosku, że odpowiednia pozycja i ruchy kręgosłupa w ściśle określonym kierunku dla danej osoby w określonej ilości powtórzeń jest skutecznym, trwałym narzędziem terapii w bólu kręgosłupa. Naprowadziło go to do ustalenia najczęstszych źródeł bólów kręgosłupa i opracowania skutecznej strategii terapii i profilaktyki.
Kluczem metody jest określenie źródła pochodzenia bólu poprzez wnikliwy wywiad i testy powtarzanych ruchów. Na tej podstawie ustalany jest indywidualny program terapii. Wywiad to szereg pytań dotyczących miejsca obejmowania bólu, czasu występowania bólu, pozycji pogarszających ból. Test powtarzanych ruchów pozwala zaobserwować reakcje bólowe pacjenta i zakresy wykonywanych ruchów. Na podstawie wywiadu i testów ruchowych dokonuje się analizy klinicznej danego epizodu, która ma znaczenie w planowaniu skutecznego programu terapii. Indywidualny program terapii to ustalenie konkretnej procedury ruchu danej części kręgosłupa i ilości powtórzeń, którą pacjent kontynuuje przez określony czas. Trafność wyboru procedury skutkuje eliminacją lub zmniejszeniem bólu, jeśli reakcja jest inna w toku weryfikacji wykonuje się inną procedurę. W metodzie tej monitorowanie objawów bólowych i na bieżąco planowanie odpowiedniej procedury to jeden z czynników sprzyjający skuteczności.
Ćwiczenie, które pacjent realizuje w swoim programie jest dobrane konkretnie do jego aktualnych potrzeb i możliwości. Zaleca się bezwzględne zaniechanie innych ćwiczeń lub pozycji, które nie są objęte programem. Dzięki temu mamy tu klarowność, co do kierunku i zakresu ruchu, który ma za zadanie wpłynąć na struktury odpowiedzialne za ból i w konsekwencji go wyeliminować. Pacjent po wyjściu z gabinetu zapoznany jest z programem swojego leczenia, wie na co ma zwracać uwagę, w jakich pozycjach przebywać. Po pewnym czasie wraca na kontrolną wizytę efektów realizowanego programu. Pacjent w tej metodzie w toku terapii ma duże narzędzie samopomocy w postaci ćwiczeń wykonywanych w domu w zaplanowanym wcześniej programie. Wcześniej przed terapią metody McKenziego doznawał wrażenia bezradności, co do swoich problemów bólowych. Wychodząc z gabinetu wie, że ma wpływ i skuteczne narzędzie do eliminacji i kontroli swojego bólu. Edukacja odnośnie mechanizmu powstawania bólu i jego związku z pozycją ciała jest ważną częścią tej metody. Pacjent po opanowaniu etapu bólowego uczony jest innych strategii, które mają zabezpieczać go przed nawrotami bólu.
Jak powiedział Moshe Feldenkrais o swojej metodzie edukacyjno-ruchowej „niemożliwe staje się możliwym, możliwe łatwym, a łatwe staje się eleganckim” takie same słowa opisują metodę Robina McKenziego. Bóle kręgosłupa są możliwe do opanowania za pomocą wiedzy jaką uzyskujemy dzięki metodzie McKenziego. Jak się później okazuje efekt nowo przyjmowanych nawyków ruchowych staje się elegancki.
Bardzo gorąco zachęcamy osoby borykające się z podobnymi problemami, aby dali sobie szanse pomóc w naszym Medical Spa Unitral Rehabilitacja.
mgr Andrzej Tryniszewski
fizjoterapeuta metody McKenziego
Medical Spa Unitral Rehabilitacja